Jakie główne zalety ma cięcie laserowe

Usługi cięcia laserowego ze strony ciecielaser.pl są coraz bardziej popularne podczas produkcji w wielu przedsiębiorstwach. Korzystają z nich zarówno małe, jak i duże firmy, aby spełnić coraz bardziej wyrafinowane oczekiwania swoich klientów. Cięcie laserowe jest korzystne z punktu widzenia ponoszonych kosztów oraz jakości produkowanych przedmiotów. Co sprawia, że ten rodzaj obróbki jest tak często stosowany?

Precyzyjna obróbka różnych materiałów

Cięcie laserowe wykorzystuje skupioną wiązkę lasera, a także w niektórych przypadkach gazy techniczne. Głowica tnąca nie ma bezpośredniego kontaktu z materiałem, za to rozgrzewa go w sposób punktowy. Szczelina cięcia może mieć bardzo małą średnicę, wynoszącą nawet 0,5 milimetra. Materiał nie jest w żaden sposób narażony na odkształcenia i zanieczyszczenia. Z powyższych względów cięcie laserowe pozwala uzyskać niezwykle równe i gładkie powierzchnie.

Krawędzie obrabianych przedmiotów nie wymagają dalszej obróbki, aby mogły stać się częściami składowymi gotowych produktów. Dotyczy to zarówno stali, aluminium, drewna, szkła, jak i różnego typu tworzyw sztucznych. Poszczególne fragmenty materiału mogą mieć wymiary rzędu 4-5 milimetrów i nie wpływa to na zmniejszenie dokładności cięcia. W ten sposób można budować elementy większych konstrukcji płaskich lub trójwymiarowych.

Optymalizacja pracy i kosztów produkcji

Poprzez wykorzystanie cięcia laserowego można znacznie przyspieszyć pracę. Używane maszyny są sterowane komputerowe i pozwalają na wprowadzanie praktycznie dowolnego kształtu do wykonania. Prędkość cięcia laserowego zależy głównie od grubości materiału i mocy lasera. Jeśli oba parametry zostaną dostosowane do właściwości surowca, maszyna może pracować w sposób ciągły i nie wpłynie to na zmniejszenie jakości wycinanych kształtów. Cyfrowe sterowanie pozwala dokonać automatycznej optymalizacji toru ruchu głowicy tnącej tak, aby wykorzystać jak najmniejszą ilość energii. To samo dotyczy ilości wykorzystanego materiału.

Cięcie laserowe nie jest związane z powstawaniem dużej ilości odpadów. Maszyny nie popełniają błędów tak, jak ludzki operator. W związku z tym produkcja zachowuje wysoką powtarzalność niezależnie od przeznaczenia przedmiotów. Można to wykorzystać nie tylko podczas produkcji seryjnej, lecz także podczas tworzenia prototypowych części lub wielu wariantów tych samych produktów. Ponadto cięcie laserowe może być realizowane przy pomocy wynajętych urządzeń. Wszystko to skutecznie obniża koszty produkcji i sprawia, że cięcie laserowe jest łatwo dostępne także dla firm niedysponujących dużymi nakładami finansowymi.

Share