Jakie są zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe pozwala na swobodną obróbkę różnego typu materiałów, zarówno metalowych, jak i niemetalowych. Bazuje na działaniu promienia lasera, który może skupić się w jednym punkcie o średnicy nieprzekraczającej 0,5 milimetra. Pod wpływem działania ciepła obrabiany materiał odparowuje lub roztapia się. Dzięki temu możliwe jest dokładne prowadzenie lasera bez konieczności oddziaływania na materiał dużymi siłami. Na przedmiotach nie powstają zniekształcenia, a narzędzie nie podlega zużyciu.

Uniwersalne zastosowanie

Za pomocą lasera można ciąć wszystkie materiały, które używane są powszechnie w przemyśle. Może być to stal, aluminium, szkło, drewno, ceramika, a także różnego typu tworzywa sztuczne. Obróbka jest bezpieczna niezależnie od grubości materiału. Blacha nie podlega uszkodzeniom zarówno przy grubości 0,5 milimetra, jak i 30 milimetrów. Tak uniwersalne zastosowanie sprawia, że cięcie laserowe jest najbardziej popularnym sposobem obróbki w wielu branżach.

Punktowe działanie

Należy podkreślić, że skupiony promień lasera rozgrzewa materiał wyłącznie miejscowo. Pozostała część pozostaje nienaruszona, dzięki czemu można zachować niezwykle wąską szczelinę cięcia. Jest ona tylko lekko szersza niż sam promień. Dlatego cięcie laserowe pozwala zachować gładkie krawędzie nawet podczas wykonywania skomplikowanych konturów. W wielu przypadkach nie jest konieczna późniejsza obróbka w celu uzyskania finalnego wyglądu przedmiotu. Upraszcza to proces produkcji i obniża koszty. Z tego względu cięcie laserowe jest często stosowane podczas tworzenia krótkich serii produktów lub dużej ilości wariantów. Firmy korzystają też z tej formy obróbki podczas budowy prototypów, które mają być później modyfikowane.

Cięcie małych przedmiotów

Precyzyjne cięcie laserowe może polegać na działaniu promieni w sposób ciągły lub za pomocą ultrakrótkich impulsów. Materiał jest wtedy odparowywany bardzo szybko, nawet jeśli obrabiane są małe fragmenty surowca. Dlatego laser jest bardzo dobrym sposobem na obróbkę bardzo małych przedmiotów, na przykład, o wymiarach tylko kilku milimetrów. Dlatego cięcie laserowe jest wykorzystywane w branżach wymagających bardzo dużej precyzji, między innymi, w inżynierii biomedycznej lub podczas przecinania szkła hartowanego. Stosowanie większej mocy lasera powoduje zwiększenie szybkości cięcia laserowego bez utraty precyzji. Prędkość zmniejsza się, jeśli obrabiany materiał ma większą grubość. Aby zachować wysoką jakość, należy dostosować prędkość do specyfiki materiału. Są to jednak ograniczenia wynikające z właściwości surowców, a nie mechanizmu obróbki.

Share