Korzyści z wykorzystania technologii cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest coraz bardziej popularną metodą obróbki wielu materiałów. Wykorzystywana jest skupiona wiązka lasera, co pozwala na wygodne cięcie zarówno metalu, plastiku, gumy, jak i drewna. Wycinarki laserowe są sterowane komputerowo i wyposażone są w oprogramowanie pozwalające na uzyskanie praktycznie dowolnego kształtu przedmiotów. Usługi cięcia laserowego są stosowane przez każdą dużą firmę zajmującą się obróbką materiałów. Ten sposób można wykorzystać zarówno podczas tworzenia przedmiotów płaskich, jak i rozbudowanych projektów trójwymiarowych.

Precyzja i bezpieczeństwo

Podczas wykorzystania automatycznego cięcia, przedmioty mogą być łatwo utrzymywane w odpowiedniej pozycji przez długi czas. Cięcie laserowe nie wymaga podgrzewania dużych fragmentów materiału i praca nie zajmuje wiele czasu. Cały proces jest prowadzony szybciej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi. Głowica tnąca nie ma bezpośredniego kontaktu z przedmiotem, co zmniejsza ryzyko powstawania zanieczyszczeń. Ponadto zmniejsza to zużycie sprzętu, a więc ogranicza koszty produkcji. Cięcie laserowe pozwala uzyskać bardzo mały obszar nagrzewania, dlatego materiał nie jest narażony na powstawanie uszkodzeń lub odkształceń, nawet podczas pracy nad skomplikowanym projektem.

Ograniczenie kosztów

Kolejną zaletą, jaką daje cięcie laserowe, jest mniejsze zapotrzebowanie na energię i materiał. Technologia może być używana do obróbki przedmiotów metalowych i niemetalowych. Nie ma problemu, aby tworzyć złożone konstrukcje lub wykorzystywać kilka maszyn do cięcia podobnych przedmiotów. Cięcie laserowe pozwala uzyskać bardzo wysoką powtarzalność i uniknąć błędów ręcznego operatora maszyny. Oprogramowanie ma wbudowane funkcje optymalizacji toru działania maszyny, dlatego obróbka może być wykonana szybko i przy wykorzystaniu minimalnej ilości materiału. Ogranicza to powstawanie odpadów. Sprzęt nie musi być też często serwisowany, a automatyzacja produkcji eliminuje możliwość wystąpienia wypadku w trakcie cięcia.

Moc dostosowana do potrzeb

Obrabiany materiał może mieć różną grubość. Do właściwości surowca trzeba dostosować moc lasera oraz szybkość cięcia. Warto dodać, że cięcie laserowe elementów wykonanych z tworzyw sztucznych może powodować wydzielanie gazu. Z tego względu pomieszczenie wykorzystywane do produkcji powinno być wentylowane w odpowiedni sposób. Wielu przedsiębiorców decyduje się na czasowe wynajęcie maszyn lub zlecenie usługi cięcia laserowego w zewnętrznej firmie. Pozwala to wykorzystać wszystkie zalety tego sposobu obróbki i ograniczyć koszty. Trzeba jednak pamiętać, że jakość gotowego produktu będzie zależała od wiedzy i doświadczenia pracowników obsługujących maszyny.

Share